З давніх давен майстрині придумують найрізноманітніші способи прикрашання яєць. Їх в Україні існує багато це і писанки, і крашанки, і крапанки, і шкрябанки, і мальованки, наклеянки та бісерівки, а також вишиванки. Окреме місце посідають дерев’яні писанки, які зберігатимуться віками. Такі можна придбати у нашому магазині за посиланням.

Для тих, хто любить рукодільство, ми зібрали цікаві ідеї та поради, як можна оздобити великодні яйця своїми руками.

Писанки 

Це розписані бджолиним воском і фарбами сирі яйця, які дарують один одному на Великдень. Писанки це один з найскладніших способів розфарбовування яєць. На сирому холодному яйці виводять візерунки гарячим воском за допомогою сталевого писачка. Зробивши узор, яйце кладуть в розведену холодну фарбу, починаючи з самої світлої, обтирають, роблять новий візерунок воском і знову кладуть в іншу фарбу. Коли всі візерунки виведені, треба обережно "стопити" віск з яйця або над полум’ям, або над свічкою. Коли віск буде топитись, його треба витирати м’якою ганчірочкою. 

В розписі можуть бути використані як геометричні фігури, так і елементи рослинного і тваринного світу. Кожен регіон України мав свої традиції розпису, що проявлялося у переважаючих орнаментах і кольорах. 

 

Крашанки

Сьогодні можна використовувати і харчові фарби, але все ж краще народні рецепти фарб з натуральних матеріалів. Попередня підготовка: зваріть круто білі яйця і залиште їх вистигати. Пофарбовані яйця після того, як вони підсохнуть, можна трохи натерти маслом це зробить їх блискучими.

Зелений колір

Зелений колір дають морквяне бадилля, сушений шпинат, петрушка, кропива, відвар чорниці+куркума.

Спосіб 1-й: на 2-3 яйця і 0,5 літра води взяти приблизно жменю морквяного бадилля. Варити 30 хвилин. Опустити яйця.

Спосіб 2-й: відварити яйця з настоєм сушеної кропиви (на літр води 3 ст л подрібненої кропиви).

Спосіб 3-й: на 1 л відвару чорниці 2-3 повні чайні ложки порошку куркуми. Куркуму, щоб уникнути появи грудок, попередньо розтерти з водою в невеликому посуді і тільки потім помістити у відвар чорниці. 

Спосіб 4-ий: дрібно нарубати шпинат (можна використовувати заморожений), залити його водою, проварити 30 хв., Потім остудити і помістити у відвар вже відварені яйця.

 

Жовтий колір

Жовтий колір дає відвар ромашки аптечної з додаванням куркуми і моркви, а також зелений чай, насіння селери (попередньо прокип’ячене), або кмин (попередньо прокип’ятити).

Спосіб 1-й: взяти 1 літр води, по 3 столові ложки порошку куркуми/каррі і тертої червоної моркви, варити 30 хвилин.

Спосіб 2-й: взяти 1 літр води, 4 або 5 пакетиків ромашки аптечної, варити 20-30 хв.

Спосіб 3-й: кинути у воду щіпку куркуми, прокип’ятити воду 15 хвилин, потім занурити в неї яйця.

Помаранчевий колір

Помаранчевий колір дає сік апельсинової цедри, сік мандаринової цедри, сік червоної моркви, червоний мелений перець.

Спосіб 1-ий: 4 ст. ложки паприки потрібно варити 30 хвилин в каструлі зі склянкою води, після цього помістити у відвар яйця.

Спосіб 2-ий: в морквяний сік додати куркуму, трохи розвести гарячою водою і помістити в розчин гарячі, щойно відварені яйця.(пропорції довільні й залежать від того, який відтінок вам більше подобається).

 

Червоний колір

Червоний колір дає сік гранату, консервована вишня з соком малини.

Приготування барвника: залити кору та/або гілки вишні водою і відварити. Якщо залишити відвар на ніч, колір буде більш інтенсивним. Потім процідити настій і відварити в ньому яйця. В залежності від часу витримки можна отримати колір різної інтенсивності і відтінку.

 

Червоно-цеглянийкоричневийшоколадний колір

Червоно-цегляний колір дає цибулиння, шкірка гранату, коричневий  міцний чорний чай або кава, золотисто-коричневий  відвар насіння кропу.

Спосіб 1-й: лушпиння цибулі або шкірку граната зібрати в широку каструлю. Залити водою так, щоб каструля була неповною. Поставити лушпиння/шкірку варитися на повільному вогні. Варити протягом 45-50 хвилин, щоб вийшов темний, насичений колір. Насиченість кольору залежить від кількості цибулиння, так можна отримати і червоно-цегельний відтінок. Якщо використовувати лушпиння червоної цибулі, то вийде дуже красивий ліловий відтінок.

Спосіб 2-й: Залити чорний чай або каву (можна також використовувати березові листя) гарячою водою, щоб вийшов міцний настій, і відварити в ньому яйця.

 

Блакитний, синій, фіолетовий колір

Блакитний, синій, фіолетовий кольори колір можна отримати за допомогою чорниці, брусниці або лохини (ягода повинна бути замороженою з минулого року), листя червонокачанної капусти відвар буде червоним, але яйця забарвляться в синій колір.

Спосіб 1-й: ягоди чорниці недовго поварити і процідити. Остудити. Покласти миті в теплій воді яйця і зварити. Інтенсивність кольору залежить від концентрації кількості ягід на обсяг води. Щоб колір вийшов фіолетовим, чорниці потрібно взяти трохи більше, ніж для синього кольору, і дати настоятися кілька годин перед тим, як варити в цьому відварі яйця.

Спосіб 2-й: 2 невеликих качани червонокачанної капусти дрібно нарізати, залити 0,5 л окропу, додати 6 ст.л. 9% -ного оцту і дати настоятися ніч. Відварені яйця повністю занурити в цей настій і залишити на час, необхідний для отримання потрібного відтінку. Щоб отримати дуже насичений колір, яйця можна залишити в настої на ніч.

Також для блакитного кольору можна використовувати чай каркаде. А для лавандового  квітки фіалки+2 чайні ложки лимонного соку.

Рожевий колір

Рожевий колір дають гілочки або кора вишні, буряковий сік, сік червоного грейпфрута, а також брусниця, малина, смородина, журавлина в замороженому вигляді або у вигляді соку.

Приготування барвника: 4 склянки нашаткованого буряка залити 4 склянками води, варити 35 хвилин, забарвлену воду злити і замочити в ній яйця. Для кращої фіксації кольору в розчин можна додати оцет.

Крапанки

Словом, крапанки це найпростіші писанки. Робляться вони порівняно легко: зварене яйце фарбують у будь-який колір. Коли воно висохне, на нього наносять краплі воску. Після того, як застигне віск, яйце фарбують ще в якийсь колір. Потім можна або обережно відскоблити краплини воску, або ж опустити яйце в гарячу воду — і він сам розтане. Можна також використовувати техніку мальованки наносити різнокольорові крапки пензликом.

А найменші писанкарі ставлять крапки... пальчиками, попередньо мокаючи їх у різні фарби.

Можна обмотати яйця перед фарбуванням банківськими гумками для грошей. У результаті вийдуть смугасті та дуже оригінальні яєчка.

 

Драпанки чи шкрябанки

Такі пасхальні яйця виготовляються шляхом видряпування візерунка на пофарбованої поверхні яйця. Ця робота дуже тонка, вимагає зосередженості і вправності.

На вишкрябування дуже складного малюнку може піти до кількох днів. Робити шкрябанку невдячна робота, адже один необережний рух і робота втрачає свою досконалість.

Для цього виду варто підібрати яйця коричневих відтінків, вважається, що вони дещо міцніші. Звичайно ж, їх треба відварити і пофарбувати у якісь темні, насичені кольори. Після того, як яйця висохнуть, можна приступати вже безпосередньо до нанесення узору олівцем. Для виготовлення драпанки потрібен якийсь гострий предмет. Ідеально підійде ніж, шило, ножиці, товста голка. Ними потім і наноситься узор.

Мальованки

Це яйця, розписані придуманим візерунком. Вони не несуть символічного значення, можуть розписуватися фарбою (а не воском). На мальованці часто малюють сюжетні картинки, пейзажі.

"Малювати" яйця можна акриловими або акварельними фарбами, або ж спеціальними фарбами і лаками для яєць.

Сьогодні дехто навіть примудряється малювати фломастерами і маркерами. Але, звичайно, справжні майстри дотримуються старовинної техніки: зварені вкруту яйця тримають у гарячій воді. Одне дістають, насухо витирають і ставлять в чарочку. Розфарбовують пензликом верхню частину яйця на гарячому яйці фарба швидко висихає. Яйце перевертають і розмальовують іншу частину.

Наклеянки

Цей вид декорування пасхальних яєць виник порівняно недавно і не є класичним, але набирає все більшої популярності серед рукодільниць. На білі або пофарбовані яйця наклеюються вже готові наклейки або різні прикраси: блискітки, мережива, кольорове скло, ґудзики, а також пофарбовані крупи або навіть яєчна шкаралупа іншого кольору. Також до цього виду відносяться яйця у техніці декупажу та квілінгу.

Є декілька способів прикрашання мереживом. Перший це вже зварене яйце міцно обгорнути намоченим у воді мереживом і закріпити гумкою чи ниткою, опісля опустити яйце в барвник і залишити на деякий час. Коли воно зафарбується в потрібний колір, витягнути і просушити.

Схожим способом робиться трав'яний візерунок: спочатку до вже відвареного та охолодженого яйця пригладити листочок рослинки, далі щільно притиснути і зав'язати капроном, занурити у фарбу і акуратно все зняти, дати висохнути. Можна просто приклеїти квіточки, гілочки та листочки до яйця.

Другий спосіб метод штампу нанести фарбу на мереживо і прикласти до яйця.

І третій спосіб – обклеїти яйце мереживом чи стрічками, для цього використовуйте природній клейстер: 1 стакан води і 1 ложка крохмалю. У киплячу воду влити повільно крохмаль, розведений у невеликій кількості холодної води, кип'ятити суміш пару хвилин.

Для того, щоб зробити яйця у техніці декупажу, Вам знадобляться серветки з гарними малюнками, які можна вирізати за розміром яйця. Щоб яйця були їстівними після нанесення орнаменту, замість клею можна використовувати яєчний білок. Наносите спочатку "клей" на яйце, прикладаєте попередньо розшаровану серветку, добре її розгладжуєте, щоб не залишилось зморшок (краще це робити товстим пензликом), і поверх неї наносите ще раз яєчний білок. Після чого його варто просушити.

Бісерки або бісерівки

Виготовляються різними шляхами. Сире яйце видувають, просушують і натирають восковою свічкою. Потім запалюють свічку, підчеплюють голкою бісеринку та, потримавши секунду-дві над полум’ям, швидко прикладають до яйця. Нагріта бісеринка надійно приклеюється до воску.

Такі бісерки називають по-іншому восківки.

Зараз частіше бісеринку просто приклеюють до яйця клеєм.

Також можна бісеринки населити на нитку, яка потім викладається у візерунок і приклеюється до яйця.

Зазвичай, бісерки робили в монастирях, оздоблюючи пасхальні яйця навіть маленькими іконками, тому бісерівки часто називають монастирськими писанками.

Вишиванка

Маловідомий, незвичайний, але дуже цікавий, хоча і складний, спосіб прикрасити крашанку вишити його. Так само, як вишивають рушники або серветки звичайними нитками для вишивання, за допомогою звичайної голки.

Але яєчна шкаралупа матеріал крихкий, тому будь-який неточний рук руки призводить до непоправного пошкодження виробу.

 

Корисні поради як краще фарбувати яйця:

1 . Чим гладше яйце, тим краще ляже на нього колір.

2 . Перед фарбуванням краще протерти яйця білим оцтом, це не тільки краще очистить шкаралупу яйця, але і поліпшить вбирання фарб.

3 . Фарбувати яйця необхідно чистими руками, без крему, щоб випадково не залишити відбитків.

4 . Щоб яйця блищали, їх ,витерши насухо, змащують соняшниковою олією.

5 . Якщо після фарбування залишити яйця в цьому ж відварі на всю ніч у холодильнику, то забарвлення буде більш яскравим.

6 . Щоб яйця під час варіння не лопалися, заздалегідь (приблизно за дві години) дістаньте їх з холодильника. Нехай вони годину полежать просто на столі, а годину у воді кімнатної температури. Перед варінням яєць додайте у воду солі пару чайних ложечок з гіркою.

7 . При фарбуванні синтетичними барвниками не використовуйте металевий посуд і додавайте оцет для того, щоб фарба лягла рівномірно.

Вживати в їжу можна тільки ті яйця , які були пофарбовані натуральними або спеціальними харчовими барвниками. Якщо ви використовували для прикраси яєць клей, харчову фарбу і т.п., їсти ці яйця не можна. Найкраще в цьому випадку використовувати видуті яйця, які можна зберігати роками і використовувати для прикраси великоднього столу або в якості пасхального сувеніру.