Кольори у вишиванці - символіка, традиція чи задум дизайнера?
Дивлячись на вишиванку дивуєшся красі орнаментів , їх вишуканістю та колоритністю. Часом хто міг подумати, що колір ниток та матерії обирається швеєю або дизайнером для створення красивого виробу і не більше. Насправді ж кожен колір чи відтінок має особливе значення, та навіть історію чи традицію. TM Lesia детально розповість, коли та чому українці обирали ту чи іншу вишиванку.
Білий
Вишиванка у білому кольорі вважається найпопулярнішою. Цей колір означає невинність, непорочність, чистоту. Вважалося, що вишиванки з декоративним білим кольором могли носити тільки молоді, незаміжні дівчата. Тому біла вишивка вважалася символом невинності, а також берегла дівчат від нещастя та дурного погляду. Також біла вишиванка символізувала багатство та душевну енергію свого власника. Частіше цей колір використовував як тло. А от біла вишиванка виконана білими нитками мала свою особливість – захист від поганих людей та злих думок.
Чорний
Про чорний вишивальниці розповідають по різному, адже несе він в собі як радість, так і смуток. На окремих територіях України молодята одягали на весілля вишиванки саме з чорним візерунком, як то кажуть, на багатство та родючість майбутньої сім`ї. Оскільки земля - головна годувальниця наших предків, вони чорний колір вишивки асоціювали саме з землею та її плодовитістю. Але не в усіх регіонах країни так вважають. Наприклад, в Поліссі, чорний є символом скорботи та смерті, а в Подолі та в Борщівській вишивці, навпаки. В останні роки вишиванка з чорним тлом та яскравою пишною вишивкою набула найбільшої поулярності.
Червоний
Ошатність та виразність орнаменту дарує саме червоний колір. Пекельний, яскравий та насичений, він символізую стихію Вогню. Має сакральні та оберегові функції, так як він є активним та сильним. Також символізує любов до людини, до життя, енергію сонця, радості. Тому дитячі та жіночі вишивки частіше всього прикрашають саме червоними нитками по білій або червоній тканині! Червоний колір у вишиванках зустрічається найчастіше.
Синій
У пісні дні було прийнято носити вишиванку з синім візерунком. Символ неба і води, (визволення від недуг та душевного спокою). Вишивка синіми нитками найчастіше присутня на чоловічих вишиванках, а також на дитячих, адже саме чоловіки (які часто потрапляли в небезпечні ситуації) і діти наші пращури намагалися захищати від хвороб і небезпек. Часто його комбінували і з червоним. Такий орнамент символізував єдність протилежних стихій – Води та Вогню, холодного і гарячого, чоловічого і жіночого начала.
Зелений
Жіночий колір на українських вишиванках, він асоціюється з молодістю, красотою, безтурботністю і весною. Раніше вважали, що присутність зеленого кольору у вишивці спасає від природних стихій. Він утримує у собі задоволення, спокій, витримку. Це не колір руху та динаміки, це колір потенційної енергії, акумульованої, але не діючої, він вказує на внутрішній потенціал, але не дає йому виходу назовні. Зелений – колір пробудження, колір життя, молодості, зростання та сили.
Жовтий або золотий
Цей колір говорить про потребу розкритися, має в собі надію, прагнення до щастя, радості. Також це колір припинення напруги, зняття стресу, колір, символізуючий досягнення поставленої мети.
У народній вишивці жовтий колір є замінником золота. Маючи значення свободи, щастя, його функція в ролі золота підсилюється блиском поверхні.
Незалежно від того, скільки воно коштує, золото символізує щастя без обмежень.
Фіолетовий
Найбільш благодатний колір, що тонко поєднує чоловічу та жіночу сутність. З давніх зразків української вишивки відомо, що саме такі відтінки полюбляли діти та вагітні жінки.